164963 or 1 - Заборона пластикових пакетів: чи покращить це екологічну ситуацію в Україні?

В Україні введено у дію закон No1489-IX «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». На даному етапі всі одноразові пакети у магазині відпускаються лише за оплату. Наступним кроком з 10 березня 2022 року буде заборонено розповсюдження тонких пакетів та введено штрафи за порушення цього закону.

На думку Олега Титамира, президента ГО “Українська організація захисту споживачів послуг”, є сумніви, що даний закон буде ефективно працювати. Зокрема держава не запропонувала ніякої альтернативи замість забороненого пластику.Пакети й надалі будуть розповсюджуватися, проте зростуть витрати українців на пакування. Хоча варто було б залучити до спільної фінансової відповідальності й торгові заклади, що також використовують пакети.

Крім того, наразі відсутні законодавчі акти, які регулюють перероблення відходів залежно від їх категорії, щоб пластик не накопичувався на смітниках, як це відбувається до тепер
Обов’язок контролювати закон про розповсюдження пластикових пакетів покладено на Держпродспоживслужбу. Враховуючи об’єм повноважень Держспоживслужби, виникають сумніви чи має вона достатньо можливостей для здійснення ефективного контролю.

З огляду на всі ці недоліки, одна лише заборона пластикових пакетів без подальшого доопрацювання законодавчої бази, навряд чи може розв’язувати проблему зменшення об’ємів відходів пластику в Україні.